Begüm Yachting – Begüm Doğulu / Hürriyet Ekonomi 21.10.2021

<<

Mega yatlardan mega gelir

Gözde turizm merkezi Bodrum, mega yatlara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. 99 metre uzunluğundaki ‘Madame Gu’dan sonra 136metrelik ‘Flying Fox’ ve dev yat ‘Cloudbreak’ de Bodrum’a geldi. Megayatların hem tanıtım hem de gelir açısından çok önemli olduğunu belirten Yat Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Begüm Doğulu, “Bir mega yat kaldığı süre içinde 200-300 bin Euro para harcayıp, öyle gidiyor” dedi.

Bu yıl mega yat trafiğinin bir hayli arttığına dikkat çeken Yat Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Begüm Doğulu, “Bu sene sezon çok uzun sürdü. Kasım ayının ortalarına kadar mega yatlar gelmeye devam edecek. Çünkü havalar hala sıcak devam ediyor. Avrupa’da havalar bize göre biraz daha soğuk. Ayrıca Akdeniz’de bizim gibi çok fazla koyu olan ülke yok. Koylarımızda da standartların çok üstünde hizmet veriyoruz. Bu da ülkemizin daha fazla tercih edilmesini sağlıyor. Kasım ortasına kadar yine 140 metre civarında daha çok tekne gelecek. Bu da bölgeyi ve bölgedeki esnafı mutlu ediyor” dedi.

300 BİN EURO HARCAMA

Mega yatların ülkeyi tercih etmesinin hem ülkenin reklamı hem de gelir açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Doğulu, “Bir mega yat geldiğinde uzun dönemli kaldığı için yakıt alımı yapıyorlar. Bağlama yaptıkları limanlara çok ciddi bağlama ücreti ödüyorlar. Sürekli kumanya alımları yapılıyor. Yatlarında organizasyonlar ve eğlenceler düzenliyorlar. Orkestralar kiralanıyor. Bu organizasyonlar için ciddi ödeme yapıyorlar. Bunların dışında Yemek yemek ve bölgede gezmek için dışarı çıkıyorlar. Buralarda da ciddi harcamalar yapıyorlar. Mega yatlarla gelenler akaryakıt dahil ortalama 200-300 bin Euro harcayıp öyle ülkeyi terk ediyor. Neredeyse küçük bir kruvaziyer gemisiyle gelen turistlere göre ülkeye daha fazla para bırakıyorlar” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

^